30. czerwca 2016 r. o godz. 12.00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Poselskiej 3 zostanie otwarta nowa wystawa czasowa Chrzest 966 – oblicza chrystianizacji.

Wystawa jest ważnym elementem realizacji przez Muzeum szerokiego programu edukacyjno-ekspozycyjnego i ukoronowaniem naszych działań podjętych z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w nawiązaniu do Światowych Dni Młodzieży.

Zgromadzone na ekspozycji zabytki z epoki oraz kopie i rekwizyty, umieszczone w odpowiedniej aranżacji, z wykorzystaniem wielkoformatowych plansz, zilustrują różne aspekty chrystianizacji. Kraków i Małopolska zapisały, i nadal piszą, ważną kartę w historii chrześcijaństwa. Dlatego wiele akcentów na wystawie będzie dotyczyć tego terenu. Zwiedzający zobaczą militaria z czasów św. Wojciecha i św. Stanisława, najstarsze polskie monety emitowane przez Bolesława Chrobrego, srebrne i brązowe ozdoby, akcesoria rycerskie, średniowieczną ceramikę, rzymskie lampki oliwne z symboliką chrześcijańską z IV w. oraz oryginalne krzyżyki średniowieczne, w tym ruski enkolpion. Uzupełnieniem będzie stosowna muzyka (chorały gregoriańskie), nastrojowe światło i zapach. Wystawie towarzyszyć będzie katalog w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Środki na realizację tego przedsięwzięcia pochodzą ze specjalnego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Chrzest966 oraz z budżetu Województwa Małopolskiego.

Wystawa objęta została Patronatem Honorowym przez Pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego – Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Jacka Krupę – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Kardynała Stanisława Dziwisza – Metropolitę Krakowskiego. Patronat medialny nad wystawą objęli: telewizja TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, portal Archeowiesci.pl oraz tygodnik Gość Niedzielny.

Otwarcie wystawy nastąpi 30 czerwca 2016 r. o godz. 12.00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 1 lipca do 30 listopada 2016 r.

„Chrzest 966 – oblicza chrystianizacji” - nowa wystawa czasowa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie - plakat [1]
„Chrzest 966 – oblicza chrystianizacji” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie – plakat

Wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.

Program dotacyjny Chrzest966 - logotyp [2]

Szczegóły na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie [3].

Wszelkie prawa zastrzeżone.