„Chrzest Polski w źródłach archeologicznych” jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie. Zadanie finansowane jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Chrzest 966”. Partnerem zadania jest Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
Projekt ma na celu zaprezentowanie wiedzy o początkach państwa polskiego poprzez przedstawienie prac archeologicznych, które miały miejsce w ramach projektu tzw. „badań milenijnych”. Ponadto realizacja projektu ma za zadanie popularyzację w świadomości społecznej dziedzictwa kulturowego – archeologicznego, które zostało odkryte dzięki wspomnianym pracą badawczym.
W realizację projektu zaangażowani są młodzi naukowcy, którzy dopiero ukończyli swoją edukację na uniwersytecie – Katarzyna Zdeb i Paulina Potocka oraz osoby wciąż studiujące, Konrad Szostek i Wojciech Głuchowski. Jedni i drudzy pracują nad pozyskaniem opublikowanych wyników badań wykopaliskowych. Wyzwanie stanowiła również kwerenda archiwalna, dzięki której udało się dotrzeć do zapisków z czasów realizacji prac wykopaliskowych. Jednak najciekawszą częścią projektu są spotkania z wybitnymi archeologami, którzy zgodzili się opowiedzieć o swoich badaniach lub o miejscach dobrze im znanych, pomimo iż sami nie brali bezpośredniego udziału w projekcie milenijnym. Oprócz archeologów do projektu został zaangażowany grafik komputerowy, Małgorzata Batsch. Dba ona o stronę techniczną i estetyczną prezentowanych efektów pracy zespołu.
Całość projektu realizowana jest pod egidą Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie. Z ramienia stowarzyszenia projekt kierowany jest przez Hannę Pilcicką – Ciurę – prezes oraz Katarzynę Zdeb – sekretarz organizacji.
Podczas trwania projektu twórcy postarają się udzielić odpowiedzi na następujące pytania: Co wniosły badania milenijne do wiedzy o początkach państwa polskiego?; Jak zmieniła się polska archeologia dzięki tym badaniom? Czy wyniki uzyskane podczas trwania prac dalej mają wpływ na współczesną archeologię i stawiane przez naukowców pytania badawcze?
W trakcie realizacji projektu ukażą się trzy filmy będące wynikiem przeprowadzanych z archeologami rozmów. Zwieńczeniem będzie wydanie książki w formie elektronicznej – zbioru wywiadów wraz z pozyskanym materiałem ilustracyjnym.
Projekt będzie realizowany od 28 marca do 30 listopada 2016 r.



Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966:
Szczegóły na stronie internetowej Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie.