966. Władza. Wiara. Wspólnota. Natura. Sztuka. Historie niekonwencjonalne.
Hasła te przyświecać będą Bramie Poznania w organizacji jubileuszowego, całorocznego programu wydarzeń związanych z rocznicą przyjęcia chrztu.
Nowe spojrzenie na dziedzictwo. Już nie tylko zabytki i wielkie historie, ale również obrazy z codziennego życia mieszkańców. Co ich zajmowało, co bawiło, jak radzono sobie z warunkami, które następowały.
W ramach całorocznego programu „Dziedzictwo 966”, w odsłonach co dwa miesiące Brama Poznania zaprasza na wydarzenia związane z życiem ludzi, mieszkańców dawnych i współczesnych grodów, władców i królów, osobistości, ale także przyrody i sztuki.
„Dziedzictwo 966: Wiara”
Przyjęcie chrztu przez Mieszka I to akt zarówno religijny jak i polityczny. Wprowadzenie nowego systemu wierzeń – chrześcijaństwa – było procesem długotrwałym i złożonym. W panteonie bogów słowiańskich znalazło się miejsce dla tego najpotężniejszego, który z czasem wyparł swoich poprzedników. Wierzyli w niego sąsiadujący z Polanami poddani cesarza, którzy, jak wydawało się mieszkańcom tutejszych grodów – dzięki jego wsparciu wygrywali wszystkie bitwy i potyczki. Nie pozostało nic innego jak przyjąć chrzest, uwierzyć w nowego Boga i jemu powierzyć swój los.
Wiara, niezależnie od tego w kogo lub w co, łączy ludzi niewidoczną nicią transcendentnej wspólnoty, w której odnaleźć możemy odnaleźć się, bez odwoływania do wyższości jednych ludzi nad drugimi i jednych religii nad innymi. Wiara, głęboka i autentyczna może być w dzisiejszym świecie szansą porozumienia ponad podziałami.
Pojęcie wiary i religijności przyświecało organizatorom w tworzeniu bogatego programu wydarzeń tej odsłony. Organizatorzy zwracają uwagę na religijne dziedzictwo chrześcijaństwa i innych wierzeń, które można było niegdyś spotkać na terenie Poznania i Rzeczypospolitej. Zakładają, że państwo rosło w siłę wtedy, gdy oferowało schronienie i spokój katolikom, protestantom, osobom prawosławnym, Żydom i wyznawcom różnych religii.
Organizatorzy zapraszają na koncerty muzyki sakralnej i obrzędowej różnych wyznań, warsztaty pamięci i tolerancji, wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem i panel dyskusyjny o wierze we współczesnej Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się z programem:

Program:
Czwartek, 31 marca 2016 r.
16:00 – Wykład: dr Igor Kraszewski Rzeczpospolita – kraj tolerancji. Słowo o konfederacji warszawskiej
18:00 – Wykład: dr Arkadiusz Jełowicki Chrzest – woda. Rytualne znaczenie wody w chrześcijaństwie i innych systemach wierzeń
Piątek, 1 kwietnia 2016 r.
10:00 – 17:00: Warsztaty pamięci i tolerancji – prowadzenie: Maria Lebioda
18:00 – koncert Pawła Szamburskiego (klarnet) w kościele Najświętszej Marii Panny in summo
19:30 – koncert Adama Struga i Monodii Polskiej w Katedrze
20:30 – koncert zespołu Berjozkele w kościele św. Kazimierza na Wzgórzu Reformatów
Sobota, 2 kwietnia 2016 r.
10:00 – 16:00 Warsztaty pamięci i tolerancji – wyjście w teren
16:00 – zwiedzanie z przewodnikiem „Święta Śródka”
Niedziela, 3 kwietnia 2016 r.
12:00 – 15:00 Kuchnie religijne w Bramie Poznania (koszerne, postne, halal)
15:00 – Panel dyskusyjny: Wiara we współczesnej Polsce, z udziałem dr hab. Elżbiety Adamiak, dr Moniki Bobako, Błażeja Strzelczyka
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego „Chrzest 966”.
Więcej informacji na stronach www: Brama Poznania ICHOToraz Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.