966. Władza. Wiara. Wspólnota. Natura. Sztuka. Historie niekonwencjonalne.
Hasła te przyświecać będą Bramie Poznania w organizacji jubileuszowego, całorocznego programu wydarzeń związanych z rocznicą przyjęcia chrztu.
Nowe spojrzenie na dziedzictwo. Już nie tylko zabytki i wielkie historie, ale również obrazy z codziennego życia mieszkańców. Co ich zajmowało, co bawiło, jak radzono sobie z warunkami, które następowały.
W ramach całorocznego programu „Dziedzictwo 966”, w odsłonach co dwa miesiące Brama Poznania zaprasza na wydarzenia związane z życiem ludzi, mieszkańców dawnych i współczesnych grodów, władców i królów, osobistości, ale także przyrody i sztuki.
Nawiązywać będzie do świetności poznańskiego grodu, starając się odpowiedzieć na pytania, jak dawne czasy wpływają na to, co dzieje się teraz i co dziać się będzie jutro
Interpretacja dziedzictwa, która zakłada sprowokowanie odbiorcy do refleksji na temat swoich dziejów i korzeni, ujawni się w organizowanych warsztatach, pokazach artystycznych, niecodziennych wystawach i koncertach. Ważną rolę po raz kolejny odegra wspólnota, ta najbliższa, sąsiedzka i lokalna, ale również ta, w której, jak wierzymy, swoje źródło mają najistotniejsze wydarzenia związane z historią i dziedzictwem regionu i kraju.
Usłyszymy i doświadczymy historii niekonwencjonalnych, tych, którym głos należy oddać z racji sprawiedliwości dziejów. Zastanowimy się nad znaczeniem wiary w budowaniu zróżnicowanego, tolerancyjnego społeczeństwa, jakim szczyciła się Polska w swoich złotych wiekach i spróbujemy wyciągnąć nauki na dziś i na przyszłość.
W Bramie Poznania, zwyczajowo, trudne tematy zostaną rozwikłane w sposób dostępny dla wszystkich – zarówno tych, którzy żyją historią na co dzień, jak i tych pozornie niezainteresowanych.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego „Chrzest 966”.

Program wydarzeń:
29.01.2016 r., piątek
16:00 – „Na tronach wśród ołtarzy” – oprowadzanie tematyczne po ekspozycji (wstęp wolny – zapisy w dniu oprowadzania, max.20 osób)
17:00 – wykład: prof. Tomasz Jurek Dlaczego Mieszko I nie został świętym?
18:00 – prezentacja: Olga Kutzner Potęga obrazu. O władzy i propagandzie na przykładzie twórczości Leni Riefenstahl.
30.01.2016 r., sobota
10:00 – 18:00 – Warsztat kompetencji liderskich – przywództwo włączające, dzień I; prowadzenie: Dominika Cieślikowska – wstęp wolny – zapisy, max. 20 osób *
18:30 – „Atrybuty władzy” – otwarcie wystawy plakatów Luizy Kempińskiej na kładce
31.01.2016 r., niedziela
10:00 – 18:00 – Warsztat kompetencji liderskich – przywództwo włączające, dzień II; prowadzenie: Dominika Cieślikowska
15:00 – „Na tronach wśród ołtarzy” – oprowadzanie tematyczne po ekspozycji (wstęp wolny – zapisy w dniu oprowadzania)
16:00 – panel dyskusyjny: Władza a architektura. Spotkanie wokół książek: „Architektura a polityka : gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej w Poznaniu na początku XX wieku” i „Kompleks gmachu. Architektura władzy” z udziałem Zenona Pałata i Grzegorza Piątka.
17:30 – Dyskusyjny Klub Filmowy: Różne oblicza władzy na przykładzie filmów „Jak żyć?” Marcela Łozińskiego i „Zawrócony” Kazimierza Kutza
* Warsztat skierowany są do osób poniżej 30 r.ż. działających w kulturze, sztuce, organizacjach pozarządowych itp. Zapisy na podstawie przesłanych zgłoszeń na adres: wydarzenia@bramapoznania.pl. Zgłoszenie powinno zawierać opis działań kandydatek/kandydatów i motywację uczestnictwa w warsztacie. Obowiązkowy udział w obu dniach warsztatów.
Więcej informacji na stronach www: Brama Poznania ICHOToraz Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.