- Chrzest966 - http://chrzest966.pl -

„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966”

Już 27 maja 2016 r. rozpoczną się wydarzenia z kolejnej odsłony projektu DZIEDZICTWO 966, tym razem spotkania odbędą się pod hasłem „Wspólnota”.

„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966” [1]
„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966”

Gdzież można być wspólnotą silniej, niż przy wspólnym stole? Brama Poznania oraz kucharki z kolektywu Ichnia Kuchnia zapraszają na wielką, śródecką ucztę dla mieszkańców dzielnicy i Poznania. Będzie zdrowo, słowiańsko i wegańsko! Dla każdego uczestnika porcja za darmo.

Uczta rozpoczyna się w piątek o godz. 18:00 na Amfiteatrze nad Cybiną.

„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966” [2]
„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966”

Uczcie towarzyszyć będzie potańcówka z zespołem Przodki. Przodki to formacja muzyczna, spotykająca się regularnie w Poznaniu, podejmująca próby odtwarzania i kultywowania odchodzącej kultury muzycznej polskiej wsi, jej tańców i obrzędów w charakterze możliwie najbliższym dawnym, wiejskim sposobom muzykowania. Do muzycznych środków (skrzypce, bęben i basy pełniące rolę perkusji) dołączają entuzjazm i autentyczną pasję, by wywołać euforię u siebie oraz tancerzy i zbliżyć się tym samym do sposobów doświadczania odświętności właściwych naszym wiejskim przodkom. Nazwa Przodki odwołuje się zarówno do przeszłości, do tradycji naszych przodków jak i przodkowania, bycia jak w tańcu „pierwszą parą”, awangardą, która na nowo ze świeżym i współczesnym podejściem pracuje na rzecz świadomości rodzimej, lokalnej kultury.

„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966” [3]
„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966”

W sobotę po zmierzchu będzie można obejrzeć niezwykłe projekcje na południowej fasadzie Bramy Poznania. Trzy grupy śródeckiego kwiatu młodzieży i dziecięctwa nakręciły własnoręcznie filmy o dziedzictwie, wspólnocie i tematach pobocznych. Pokaz rozpocznie się „na wielkim ekranie” na ścianie Bramy Poznania o 22:00.

„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966” [4]
„DZIEDZICTWO 966: Wspólnota” – wydarzenie z cyklu „Hasło: DZIEDZICTWO 966”

Również w sobotę będzie można zgłębić wspólnotę poprzez praktyczną naukę tworzenia organizacji społecznych, wolontariatu, uczestnicy warsztatów będą szukać pomysłów na wspólnotowe inicjatywy obywatelskie i sposobów ich realizacji. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla każdego, prowadzone będą we współpracy z Centrum Bukowska.

Zapisy na warsztaty pod adresem: wydarzenia@bramapoznania.pl [5]

W niedzielę na uczestników spotkania czeka duża dawka wiedzy historycznej i kulturowej o poznańskich cechach wspólnotowości – wykład o ruchu społecznym pracy u podstaw, spółdzielczości i pozytywizmie wygłosi pani Alina Kucharska z Wydziału Historycznego UAM. Start o godz. 16:00.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966:

Program dotacyjny Chrzest966 - logotyp [6]

Szczegóły na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Bramy Poznania [7].Brama Poznania - logo [8]

Centrum Bukowska - logo [9]