26 maja 2016 r. podczas Wielkiego Zlotu Słowian odbędzie się premierowy filmowy pokaz plenerowy. Zostanie zaprezentowany cykl filmów „Historia w ożywionych obrazach” oraz film powstały na podstawie dzieła Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965”.
Cykl filmów edukacyjnych „Historia w ożywionych obrazach” jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowych ekranizacji dzieł klasyki polskiego malarstwa historycznego.Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski.Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Jan Matejko „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965”
To jedno z ważniejszych dzieł Jana Matejki, zwykle od niego rozpoczyna się opowieść o historii Polski. Obraz powstał w 1889 roku i otwiera cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce” autorstwa Matejki.
Chrzest Polski to niezwykle znaczące wydarzenie dla historii Polski i dla naszej kultury. Dzieło Matejki odzwierciedla stan wiedzy historyków na temat Chrztu Polski, jaką posiadali w końcu XIX wieku. Obraz zawiera wiele ukrytych przesłań i symboli. O tych symbolach, znaczeniach gestów i postaci, dowiadujemy się z filmu. Bohaterowie namalowani przez Matejkę dzielą się z nami swoimi wątpliwościami i nadziejami związanymi z tym niezwykłym wydarzeniem. Natomiast historycy poruszają problem różnych koncepcji dotyczących początków naszej państwowości.
Szerzej o realizacji i projekcie:
W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstał film edukacyjny, który przeniesie widzów w świat obrazu mistrza Jana Matejki.
Ekranizacja to pretekst do filmowej opowieści o kontekście historycznym i obyczajowym Chrztu Polski. To tak, jakbyśmy mieli okazję poznać i posłuchać bohaterów obrazu a także dowiedzieć się o wydarzeniach poprzedzających momentem, kiedy wszyscy bohaterowie obrazu zastygną zamknięci w klatce czasu i ramie dzieła Mistrza Jana Matejki.
Kamera filmowa stwarza ogromne możliwości. Możemy zajrzeć ciekawym okiem tam, gdzie nikt nigdy dotąd nie zajrzał, niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się bohaterom z drugiej strony, zobaczyć ich z innej perspektywy.
Ekranizacja obrazu mistrza Matejki to duże przedsięwzięcie produkcyjne. Na ekranie pojawia się ponad 60 aktorów i statystów. O najwyższy poziom warstwy artystycznej wydarzenia zadbali wybitni polscy twórcy na czele z reżyserem Markiem Brodzkim („Wiedźmin”), autorem zdjęć Arkiem Tomiakiem („Karbala”, „Obława”) i scenografem Markiem Warszewskim („Miasto 44”, „Karbala”).
Warstwie fabularnej filmu towarzyszy komentarz wybitnych historyków, takich jak: prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, prof. nadzw. dr hab. Władysław Duczko, prof. zw. dr hab. Przemysław Urbańczyk oraz prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa.
Producentem ekranizacji jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych producent takich filmów jak m.in. „Generał Nil”, „Karbala”, „Sprawiedliwy” czy „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”.
Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury: Chrzest 966.
Szczegóły na stronie internetowej Wielkiego Zlotu Słowian, na profilu wydarzenia na Facebooku raz na profilu facebookowym Fundacji Scena Pobiedziska.
Informacja o zlocie również na portalu Chrzcielnica Polski.