We czwartek 21 stycznia 2016 r. miała miejsce premiera książki Marka Millera pt. „Papież i generał”. Publikacja została wydana nakładem Narodowego Centrum Kultury przy współpracy wydawnictwa Rosikon Press.

 

Książka “Papież i Generał” to:

– próba rekonstrukcji tajemniczego, przełomowego spotkania Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego na Wawelu w 1983 roku,

– opowieść o reidentyfikacji, próba odpowiedzi na pytanie, na ile można zbliżyć się do Historii przez duże H, która działa się za naszego życia? I co może z tego wynikać?

– próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego my Polacy aż tak bardzo się różnimy i pomysł na współistnienie i rozwój pomimo wszystko,

– mini podręcznik reportażu badającego potencjalne możliwości gatunku – między innymi poprzez komiks dokumentalny,

– próba lekcji najnowszej historii dla młodych ludzi (klas dziennikarskich, maturzystów, studentów, dla wszystkich chcących zrozumieć świat i mieć wpływ na jego przyszłość).

Publikację można nabyć w księgarni stacjonarnej oraz wsklepie internetowym Narodowego Centrum Kultury [1].

 

Marek Miller: "Papież i generał", Narodowe Centrum Kultury/Rosikon Press, 2015 - okładka publikacji [2]
Marek Miller: „Papież i generał”, Narodowe Centrum Kultury/Rosikon Press, 2015 – okładka publikacji

 

Marek Miller – reporter, twórca Laboratorium Reportażu, ośrodka poszukiwań i eksperymentów w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor metody polifonicznej powieści reportażowej. Opublikował między innymi: “Reporterów sposób na życie”, “Kto tu wpuścił dziennikarzy?”, Filmówka. Powieść o łódzkiej Szkole Filmowej”, “Arystokracja”, “Europa według Auschwitz – Litzmannstadt Ghetto”, “Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”, “Dziennikarstwo według Jana Pawła II”, “Góra Góry czyli ekonomia zbawienia”.

 

Publikacja została wydana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z wydawnictwem Rosikon Press [3]:

Logotyo Narodowego Centrum Kultury [4]

 

Książka powstała w ramach obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

1050. Rocznica Chrztu Polski - logotyp podstawowy [5]