- Chrzest966 - http://chrzest966.pl -

„Pasja według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego na 20. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w NInA

27 kwietnia 2016 r. w godz. 18:00-20:00 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym zostanie wyświetlona rejestracja koncertu „Pasji według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Pasja zostanie wykonana 25 marca 2016 r. w Warszawie podczas 20 Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Najbardziej znany, obok „Trenu – Ofiarom Hiroszimy”, utwór kompozytora obchodzi w tym roku 50. rocznicę swego prawykonania, które odbyło się w katedrze w Münster w 1966 roku i powstało z okazji 700-lecia jej istnienia.

Partie solowe wykona sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko – ta międzynarodowa obsada podkreśla światowy sukces dzieła i popularność, jaką utwór cieszy się od pierwszego wykonania. Narodową Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi  sam Krzysztof Penderecki.

NInA zarejestruje festiwalowy koncert, a już miesiąc później pokaże koncert w swojej siedzibie na warszawskim Służewie. Rejestracja i projekcja odbędzie się w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z kompozytorem, które poprowadzi Anna S. Dębowska.

Projekcja odbywa się w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w NInA [1].

 

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

 

Krzysztof Penderecki podczas konferencji prasowej na temat "Pasji wg św. Łukasza", fot. Marcin Oliva Soto, mat. NInA [2]
Krzysztof Penderecki podczas konferencji prasowej na temat „Pasji wg św. Łukasza”, fot. Marcin Oliva Soto, mat. NInA

 

Organizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, koproducenci rejestracji: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio SA

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego [3].

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

Narodowy Instytut Audiowizualny - logotyp [3]