Nowa wystawa stała w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, tworzona w ramach programu dotacyjnego MKiDN „Chrzest 966”, koordynowanego przez NCK.
Działania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Rezerwatu Archeologicznego Genius loci skoncentrowane zostaną na ukazaniu kultury, architektury, sztuki i ludzi czasów końca X wieku. Wszystkie planowane wydarzenia odbędą się pod wspólnym tytułem Tempora Christiana.
Badania archeologiczne prowadzone na terenie Ostrowa Tumskiego, trwające już prawie stulecie, pozwoliły na odzyskanie pamięci o wielkości i znaczeniu grodu poznańskiego. Monumentalne konstrukcje wałów grodowych, pierwsze kamienne budowle rezydencjonalne i sakralne oraz wielkie przemiany jakich areną stała się tutejsza warownia w drugiej połowie X wieku, wzbudzają podziw i uznanie wśród współczesnych mieszkańców miasta. W kontekście tych wydarzeń naturalne jest przywoływanie wielkich postaci – autorów i budowniczych początków polskiej państwowości – szczególnie Mieszka I i Bolesława Chrobrego, księżnej Dobrawy czy pierwszego biskupa – Jordana i jego następców.
Archeologia jednak pozwala ocalić od zapomnienia również ich poddanych, o których milczą słynni kronikarze. Kim byli ludzie pochowani na cmentarzu pobliskiej Śródki, a których pracy, wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu gród poznański zawdzięcza potęgę i rozwój? Bezimienni bohaterowie czasów, w których zmieniało się wszystko wokół, a wiara chrześcijańska otwierała przed mieszkańcami tych ziem drogę ku nowym horyzontom duchowości i kultury europejskiej.
Badania nekropoli wczesnośredniowiecznej, dostarczyły wielu bezcennych zabytków, składających się na wyposażenie grobów. Tworzą one obraz kultury materialnej czasów, w których na ziemie polskie wkraczało chrześcijaństwo. Dzięki dobrze zachowanym szczątkom kostnym nauka pozyskała informacje o ludziach żyjących pod koniec X i w początkach XI wieku w grodzie Poznana. Nowoczesne metody antropologiczne pozwalają na poznanie ich twarzy, po tysiącu latach spojrzenie w oczy pokoleniu czasów Mieszka.
Wystawa ma na celu uzmysłowienie współczesnemu odbiorcy głęboko ludzkiej bliskości z osobami żyjącymi na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w przełomowym okresie dziejów – pierwszych chrześcijan na ziemiach polskich, ich codzienności i ewolucji dotychczasowego świata.
Ekspozycja jest oparta na:
- zabytkach archeologicznych,
- prezentacji typu mapping,
- 5 hologramach przedstawiających zrekonstruowane twarze wczesnośredniowiecznych poznaniaków – pierwszych chrześcijan na ziemiach polskich,
- film popularnonaukowy o najnowszych ustaleniach naukowych (archeologia , antropologia, dendrochronologia) pozwalających na gromadzeniu wiedzy o najstarszych etapach powstawania państwa polskiego i korzeni chrześcijaństwa.



Więcej informacji na stronach www: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Rezerwat Archeologiczny „Genius Loci”.