28. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się w dniach 11-14 lipca 2016 r.
W programie 28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży znaczące miejsce zajmuje historia. Szczególne miejsce zajmuje projekt specjalny realizowany z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski: „Ku pierwszym Piastom”.
Projekt obejmuje różne działania, tak aby możliwie najlepiej i najwszechstronniej ukazać czasy narodzin polskiej państwowości, dzieje Piastów i rzemiosł, które służyły mieszkańcom ziemi Polan w wiekach X i XI. Tak, aby uczestnicy projektu mogli ulec fascynacji czasami i kulturą polskiego wczesnego średniowiecza.
Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy historycznej „Narodziny polskiej państwowości – Czasy i dzieje Piastów”, puścić wodze wyobraźni w konkursie plastycznym zatytułowanym „Chrzest966 – moje wyobrażenie zdarzeń z najdawniejszych czasów Polski”.
- Konkurs wiedzy historycznej: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 15.00
- Konkurs plastyczny: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 16.00
Wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobędą uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka. „Słowiański Gród Choina-Horodyszcze” zbuduje na terenie miasteczka parafiadowego średniowieczną osadę, w której będą prowadzone różnego rodzaju działania warsztatowe.
Warsztaty historyczne z elementami zajęć plastycznych obejmą zajęcia poświęcone budownictwu grodów średniowiecznych, robieniu elementów uzbrojenia i stroju wojów piastowskich, naczyń ceramicznych, amuletów i elementów biżuterii. A wszystko to na podstawie opowieści o życiu we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich.
Prowadzącymi będą archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i artysta plastyk.
- Osada średniowieczna: 11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 11.00-13.00
W średniowiecznej osadzie będą też odbywały się popołudniowe zajęcia łucznicze, wyrób uzbrojenia. Będzie czynny warsztat krajkarski i będzie można uczyć się pisać gęsim piórem, szyfrować i utajniać pocztę, lakować listy. Chętni poznają tajniki sztuki kuglarskiej – żonglerki i chodzenia na szczudłach
Wyjątkową pamiątką będzie Denar Parafiadowy, przygotowany na wzór tego z czasów Mieszka I.
Gospodarzami w średniowiecznej osadzie będą członkowie Grodu Choina-Horodyszcze ze swoim wodzem: Jarosławem Wolińskim\
- 11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 14-18.00
Integralną częścią projektu dedykowanego 1050 rocznicy Chrztu Polski/Chrztu Dobrawy i Mieszka I/narodzin polskiej państwowości/zaprowadzenia chrześcijaństwa na ziemiach polskich jest specjalnie zamówione wydawnictwo – komiks zatytułowany „Historia o Dobrawie i Mieszku I czyli rzecz o zaprowadzeniu chrześcijaństwa z inspiracji pędzlem Jana Matejki”.
Komiks będzie opowieścią opartą na obrazie Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965”, a komentarze słowne zostały zaczerpnięte i napisane z inspiracji kronikami dziejopisarzy takich jak Gall Anonim, Thietmar z Merseburga, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz.
Artystycznym opracowaniem komiksu zajmują się uznani polscy twórcy tego gatunku: Robert Popielecki i Maciej Pałka.

Maciej Pałka – rocznik ’80. Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu przy Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Autor między innymi komiksów historycznych: „Herma świętego Zygmunta”, „Spacer z Czechowiczem – Poemat o mieście Lublinie”, „Admirał”.
Robert Popielecki – rocznik ’74. Scenarzysta komiksowy, pisarz, copywriter, kurator wystaw. Współpracował m. in. z Joanną Karpowicz, Sylwią Restecką, Tomasem Kucerovskym i Marcinem Podolcem. Laureat II nagrody za scenariusz na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Pracuje nad debiutancką powieścią zamówioną przez Urząd Miasta Łodzi.
Premiera wydawnictwa już podczas 28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.
Szczegóły na stronie 28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.