Najstarszą zachowaną do dziś książkę napisaną całkowicie po polsku: „Rozmyślanie przemyskie” – będzie można zobaczyć w sobotę 19 marca 2016 r. w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) w ramach cyklu pokazów PIERWSZE/NAJSTARSZE.
Rozmyślanie to średniowieczne opowieści apokryficzne o życiu Jezusa i Marii pochodzące z przełomu XV i XVI w. Wydarzeniu towarzyszą dwa wykłady oraz możliwość zwiedzenia pałacowych wnętrz z przewodnikiem.
Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu w godzinach 12.00 – 18.00. Wstęp wolny.
Wykłady:
• godz. 15.00 – prof. Marek Starowieyski: „Rozmyślanie przemyskie na tle apokryfów Nowego Testamentu”
• godz. 16.30 – dr Izabela Winiarska-Górska „O Jezusie i Maryji czcienie”, czyli „Rozmyślanie przemyskie” w oczach historyka języka
Zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej z przewodnikiem Jackiem Karwatem (obowiązuje rejestracja): http://goo.gl/forms/CaIofZWMmw


PIERWSZE/NAJSTARSZE – Cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski:
Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki Państwa Polskiego.
Niedługo ukażą się informacje o kolejnych spotkaniach z cyklu.
Jednocześnie zapraszamy również na premierę iluminacji Pałacu Rzeczypospolitej.
19 marca o godz. 18.30 nastąpi premierowe uruchomienie iluminacji Pałacu. Oświetlenie obejmie cały obiekt i podkreśli detale architektoniczne po przeprowadzonej niedawno restauracji fasady budynku. Światła będą odtąd oświetlały Pałac codziennie od zmierzchu do świtu, zaprojektowane zostały zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.
Więcej informacji na stronie Biblioteki Narodowej w Warszawieoraz na profilu wydarzenia na Facebooku.