Najstarszą zachowaną do dziś książkę napisaną całkowicie po polsku: „Rozmyślanie przemyskie” – będzie można zobaczyć w sobotę 19 marca 2016 r. w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) w ramach cyklu pokazów PIERWSZE/NAJSTARSZE.

Rozmyślanie to średniowieczne opowieści apokryficzne o życiu Jezusa i Marii pochodzące z przełomu XV i XVI w. Wydarzeniu towarzyszą dwa wykłady oraz możliwość zwiedzenia pałacowych wnętrz z przewodnikiem.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu w godzinach 12.00 – 18.00. Wstęp wolny.

Wykłady:

• godz. 15.00 – prof. Marek Starowieyski: „Rozmyślanie przemyskie na tle apokryfów Nowego Testamentu”

• godz. 16.30 – dr Izabela Winiarska-Górska „O Jezusie i Maryji czcienie”, czyli „Rozmyślanie przemyskie” w oczach historyka języka

Zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej z przewodnikiem Jackiem Karwatem (obowiązuje rejestracja): http://goo.gl/forms/CaIofZWMmw [1]

 

"Rozmyślanie przemyskie", XV/XVI w. [2]
„Rozmyślanie przemyskie”, XV/XVI w.

 

"Rozmyślanie przemyskie", XV/XVI w. [3]
„Rozmyślanie przemyskie”, XV/XVI w.

 

PIERWSZE/NAJSTARSZE – Cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski:

Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki Państwa Polskiego.

Niedługo ukażą się informacje o kolejnych spotkaniach z cyklu.

 

Jednocześnie zapraszamy również na premierę iluminacji Pałacu Rzeczypospolitej [4].
19 marca o godz. 18.30 nastąpi premierowe uruchomienie iluminacji Pałacu. Oświetlenie obejmie cały obiekt i podkreśli detale architektoniczne po przeprowadzonej niedawno restauracji fasady budynku. Światła będą odtąd oświetlały Pałac codziennie od zmierzchu do świtu, zaprojektowane zostały zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

 

Więcej informacji na stronie Biblioteki Narodowej w Warszawie [5]oraz na profilu wydarzenia na Facebooku [6].